Tudom, Olympos Görögországban van, meg a spájzban az ecet mellett, de itt is van egy. Egyrész hátizsákos gettó – mert ilyen is van -, másrészt ókori rom. A hátizsákos gettó pont olyan, mint a turistagettó, de itt csak hátizsákos turisták vannak, azok viszont sokan. Bár még nincs szezon, tehát viszonylag kicsi a tumultus. Mi egy fa-házban szállásoltuk el magunkat. Úgy értem, hogy nem csak hogy fából készült ház, hanem egy fán van. Pontosabb elképzelés érdekében azt mondanám, hogy egy tyúkól franciaággyal. Méretben, kiviteli minőségben, ablakok számában is. A tyúkólhoz járt reggeli és vacsora is, ami mint később kiderült igencsak megérte. Olympos népszerűsége egyébként nem indokolatlan, mert gyönyörű helyen fekszik.
Meredek sziklák között jó mély völgyben állnak, vagy inkább fekszenek a romok, köztük egy kis patak folydogál lelkesen a tenger felé, még nem tudja, hogy idén nyáron is ki fog száradni. A templomok, színház, nekropolisz az erdőben, vagy inkább a dzsungelben állnak, kis ösvényeken lehet felfedezni, aminek van egy romantikája. Kicsit mint egy Indiana Jones film, nem lehet tudni mi bukkan elő a következő kanyarban. Persze a legveszélyesebb kalandunk az volt, hogy egy rák keresztezte az ösvényünket. Ez is inkább rá nézve volt veszélyes, mert könnyen agyontaposhattuk volna. Ezt ő is átérezte, és kétségbeesetten menekült a bozótba az utánatolt hatalmas objektív elől.
Egy keskeny, viszont meredek és omlatag ösvényen az akropoliszhoz is felmásztunk. Nem, ez nem az Akropolisz, ami Görögországban van! Közbeszúrnám, hogy Törökországban több ókori görög emlék van, mint Görögországban. A kilátás gyönyörű volt. Egyik irányban a völgy, a másikban a tenger. A kettő közt meg fehér kavicsos tengerpart, botrányosan kék vízzel és kishajóval. Még jó hogy pálmafa, meg naplemente nem volt, mert az már nagyon giccses lett volna.
Az akropolisz után a nekropoliszt jártuk végit. Tényleg, ha a metropoliszokban metró jár, akkor a nekropoliszokban nekró? Kis sírkamrák sorakoztak végig a hegyoldalban, elejükön kő tolóajtóval. Pár amerikainak a helyi guide magyarázta éppen, hogy azért volt tolóajtó, hogy ki meg lehessen nézni, hogy ki jött. Mi van?! Az ilyen „hé miszter” idegenvezetőkre költött pénzt célszerűbb szivar meggyújtására használni, az legalább látványos.
Estére – elveinkel nem igazán egyezően – befizettünk egy Chimaere túrára. Egyrészt lusták voltunk gyalogolni, de inkább az, hogy sötétben térkép nélkül átvágni az erdőn nem ér meg pár lírát. Szóval a fél nyolcas – egyébként öt fős – csoport kilenckor el is indult.
Azért kell este menni, mert a tűz sötétben látványos. A Chimaera a mai napig rejtély. A sziklák repedésein feltörő gázok a levegővel keveredve spontán begyulladnak, és égnek már évezredek óta. A gáz összetételét a mai napig nem tudták megállapítani, írja az útikönyv, én meg azt mondom, hogy talán az író nem talált róla semmit, vagy a kutyát nem érdekelte az összetétel. Esetleg egy helyi idegenvezető adta az információt.
Szóval ott lángolnak ezek a kis tábortüzek a hegyoldalban, erőteljes Zippo szagot árasztva. Látványos, és misztikus, pláne az lehetett az ókorban, amikor még senki nem szagolt Zippot, és nem hallott gázkromatográfiáról, spektrofotográfiáról és gázösszetételről. Ahogy ott ültünk a tüzek körül - ízlés szerint kolbászra, szalonnára vágyva – a völgyben megjelent valami világító vörös dolog. Először hőlégballonra tippeltünk, meg persze ufóra, de szép lassan, ahogy kiemelkedett a horizont mögül, kiderült, hogy a Hold. Gyönyörű volt, még senki nem látta ilyennek.
Az út
Utolsó kommentek